Župa Sv. Lovre

 

Naselje Lipovac ime je dobilo prema lipovu drvetu. U obliku Lypowcz zabilježeno je 1484. godine kada je pripadalo gradu Moroviću. Nalazi se južno od Nijemaca, na ravnu tlu na lijevoj strani Bosuta. Mnogo je različitih mišljenja o Župi Lipovac u srednjem vijeku.  1789. godine prema regulaciji župa Lipovac se odvojio od Morovića te je osnovana nova župa, a njezin prvi župnik bio je franjevac Leopold Janković iz Slavonskog Broda. Najprije je pripadala Posavačkom dekanatu, a 1928. godine pripala je Tovarničkom dekanatu. Kasnije je pripojena Kukujevačkom dekanatu. 1998. godine župa Svetog Lovre pripala je Otočkom dekanatu.  Župna crkva u Lipovcu posvećena je Svetom Lovri, mučeniku rođenom u Španjolskoj. 1755. godine se u Lipovcu nalazila kapela Sv. Lovre mučenika, sagrađena od drveta. Nova crkva se započela graditi 1808. godine u duhu kasnobaroknog klasicizma. Crkva je završena 1812. godine.  Nedaleko od Lipovca nalazi se crkva Svetog Luke, Lučica u kojoj se štuje Majka Božja Lučička. Nekada su župi u Lipovcu pripadali Apševci i Batrovci, a danas Apševci i Podgrađe. Apševci su 1738. godine pripadali župi u Maloj Vašici, od kojeg su bili udaljeni 2 sata hoda. Godine 1755. Apševci pripadaju župi u Nijemcima, a od 1784. do današnjeg dana pripadaju župi Lipovac. 1805. u Apševcima je sagrađena filijalna katolička crkva Sv. Ilije Proroka. U Podgrađu je filijalna katolička crkva posvećena Svetom Šimunu i Judi Tadeju.

Podijeli

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Skip to content