Rijeke Bosut i Spačva

 

Rijeka Bosut protječe na području Općine Nijemci kroz naselja Nijemci, Podgrađe, Apševci i Lipovac, oduvijek su stanovnici živjeli i radili uz Bosut i od Bosuta. Bogata flora i fauna dodatno pridonosi ljepoti kraja uz rijeku. Zbog pitomog toka pogodan je za sve vrste plovila. Rijeka Bosut bogata je slatkovodnom ribom zbog čega je omiljena meka sportskih ribolovaca. Priča se da su stari Rimljani znali kazati kako u svom carstvu imaju rijeku koja dopodne teče na jednu stranu, a popodne na drugu, a misli se na Bosut, koji ponekad tako mirno teče da se i malim vjetrom voda pokrene u jednom ili drugom smjeru. 

Rijeka Spačva teče kroz spačvanski bazen, najveću cjelovitu šumu hrasta lužnjaka. Spačva je uz rijeku Bosut izuzetno važna za napajanje i održavanje hrastove šume jer je hrastu potreba velika količina vode. Izuzetno je bogata ribom što prepoznaju ribiči i zaljubljenici u prirodu. Područje oko rijeke Spačve je močvarno što pogoduje hrastu lužnjak i mnogim ribljim vrstama (šaran, smuđ, štuka, som) koja im je i prirodno mrjestilište.

Podijeli

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Skip to content