Kroz projekt Pannonia-Adria Connection u Općini Nijemci izgrađena je nova biciklistička ruta „Šumama Srijema“.

Tu, u srcu Srijema na istoku Hrvatske smjestila se općina Nijemci. Općina Nijemci sa sjedištem u Nijemcima obuhvaća prostor i naselja: Nijemci,  Đeletovci, Donje Novo Selo, Apševci, Lipovac, Podgrađe,  Vinkovački Banovci i Banovci. Upravo tu izgrađena je nova biciklistička ruta ”Šumama Srijema” kroz projekt Pannonia – Adria Connection. Ravnica, rijeke i šume, oranice, salaši i ptice, sve to i još više stvara novu dimenziju odmora. Gotovo da nema prometa, zrak je svjež, stare ceste vijugaju živopisnim selima pa dalje u prirodu.. Zavrtite svoje pedale i krenite u avanturu u kojoj ćete osjetiti slobodu. Biciklistička ruta ”Šumama Srijema” pruža vam sve to kroz svojih 5 točaka. Tako je polazna točka smještena u središnjem parku u Nijemcima gdje ćete osjetiti dašak kulture gledajući u baroknu crkvu Svete Katarine Aleksandrijske iz 14. stoljeća koja ponosno stoji na desnoj strani obale Bosuta, na prapovijesnom lokalitetu Gradini. Sjednite na bicikl pa dalje krenite. Proći ćete ulicom Braće Radića koju domaći znaju kao Švapski kraj i stići ćete do sljedeće točke, male štale Horis u Donjem Novom Selu. Kada ste već došli do Donjeg Novog Sela, zapedalirajte još malo jer svi putevi vode na izletište Sopotac, treću točku ove prekrasne i živopisne biciklističke rute. Smješten u blizini šume, okružen oranicama, Sopotac je omiljeno izletište svakoga tko želi osjetiti prirodu, promatrati ptice, odmarati u hladu sjenice,… Za sigurnost ne brinite jer je na Sopotcu kroz projekt uređeno i drveno skladište za bicikle, kao i solarna punionica za električne bicikle. Kada ste se odmorili, napunili baterije, nauživali svježeg zraka krenite putem reprezentativnog Lučnog biciklističko pješačkog mosta koji je dio ove rute, a izgrađen kroz spomenuti projekt. Kada prijeđete most idete u naselje Podgrađe, a ondje se nalazi i četvrta točka ove biciklističke rute, Staro groblje. Posljednja, ali ne i manje važna, peta točka ove rute je Svetište Gospe Lučičke, u narodu znana kao Lučica. Tišina i prekrasna gotička crkva od pečene cigle izgrađena na umjetnom otoku, rukavcu Spačve pružit će vam čudesne trenutke mira i odmora. Tada se možete zaputiti sve do samog ulaza u šumu, Spačvansku šumu koja je u isto vrijeme i divlja i pitoma, a raj za lovce i ribolovce. Nekada neprohodna prašuma, a danas izvor inspiracije za sve ljubitelje prirode.  Biciklistička ruta „Šumama Srijema“ duga je cca 44 km, a kao što sam naziv kaže ruta prolazi kroz i uz šumu. Spačvanska šuma predstavlja najveću cjelovitu šumu hrasta Lužnjaka u Hrvatskoj. Glasoviti E. Lanier, profesor uzgajanja šuma, jednom je prilikom izjavio: ,,Ako želite kušati pravi konjak, idite u francusku pokrajinu Cognac, a ako želite vidjeti pravi hrast lužnjak, idite u Slavoniju”.

https://nijemci.hr/kategorija/pa-con/

Podjeli

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Skip to content