Pokladno jahanje

Manifestacija je tradicijskoga karaktera koja oko sebe okuplja zaljubljenike u konje običaje i narodne nošnje te se kao takva bazira na očuvanju baštine ovoga kraja, a svojom atraktivnošću privlači veliki broj ljudi. Pokladno jahanje vuče korijene iz vremena Vojne krajine. To je manifestacija gdje možemo vidjeti jahače, spremljene u tradicijsko ruho. Običaji kažu, kako su konji u prošlosti bili manje okićeni, no tradiciju  i dalje treba čuvati i održavati. U vrijeme poklada, Pokladno jahanje se tradicionalno održava na području cijele Slavonije, Baranje i Srijema, pa tako ne zaobilazi ni područje Općine Nijemci. Manifestaciju na ovom dijelu organizira konjogojska udruga „Vranac“, gdje se okupljaju mnogobrojni gosti. Oko 40-tak jahača iz okolnih mjesta Općine Nijemci i drugih općina Vukovarske-srijemske županije, obučeni u tradicionalnu narodnu nošnju sa pjesmom i veseljem prolaze ulicama. Cilj manifestacije je očuvanje tradicije i ljubavi prema konjima bez kojih nije mogao biti ni zamišljen život stanovnika ovoga kraja. Za vrijeme manifestacije svi zainteresirani mogu se voziti zapregama ili jahati konja, prilikom svakog stajanja. Pojedini građani Pokladnu povorku dočekuju ispred svojih kuća, nudeći sudionike hranom i pićem, uz pjesmu i tamburicu.

Događaj se odvija svakog pokladnog četvrtka prije Pepelnice.  Tradiciju nastavljaju i mladi konjari. Manifestacija traje cijeli dan do kasnih večernjih sati uz zajedničko druženje na večeri sa tamburašima.